Zareklamuj się w Laborant.pl:  Reklama na stronie Reklama w czasopiśmie     Kontakt: info@laborant.pl

Czy dobry HPLC musi być drogi?

Sklep i serwis wysokosprawnych chromatografów cieczowych i innego sprzętu laboratoryjnego HPLC.PL
strony wersji drukowanej: 42-45



W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowania laboratorium analitycznego oraz syntezy chemicznej bez posiadania sprawnego wysokosprawnego chromatografu cieczowego (HPLC). Chromatograf wysokosprawny pozwala w sposób szybki zbadać czystość, tożsamości oraz oznaczyć ilościowo zawartość związków chemicznych. Obecnie w Polsce wybór urządzeń HPLC jest bardzo duży. Producenci stale prowadzą walkę o klienta stale udoskonalając oferowane urządzenia. Niekiedy są to zmiany wyłącznie kosmetyczne, jednak wpływające na ceną urządzenia. Kupno chromatografu można przyrównać do zakupu samochodu pod wieloma względami. Jeśli auto będzie jeździć w mieście i tylko z domu do pracy to może nie warto kupować auta wyścigowego? Jeśli autem ma jeździć nasz pracownik z niewielkimi umiejętnościami , to może od razu mu nie kupować limuzyny. Czy warto więc przepłacać przy zakupie HPLC jeśli nie trzeba?

Co wpływa a cenę?
Oprócz samych kosztów fizycznego wytworzenia urządzenia HPLC o podstawowej funkcjonalności, wiele czynników wpływa na ostateczną cenę dla klienta. Niektóre z nich to:

Design – producenci praktycznie każdego urządzenia doskonale wiedzą, że klient nierzadko kupuje oczami. Czasami nie kupuje bezpośrednio sam klient a jego pracownik. Jednym z powodów takiego stanu jest skojarzenie dopracowanego wyglądu z wysoką jakością wewnętrznych komponentów. Jednakże projekt i wykonanie wszelkich „rzeźbień” i upiększeń podnosi nieznacznie koszt urządzenia a producent każe sobie za to zapłacić słono.
Wyposażenie dodatkowe – oprócz elementów przydatnych w określonych typach rozdzieleń chromatograficznych ( np. wbudowany odgazowywacz, automatyczny podajnik próbek z chłodzeniem), urządzenia wyposażane są w drobne elementy mające na celu nieznaczną poprawę komfortu pracy na HPLC. Znajdują się one w standardowym wyposażeniu i nie ma możliwości z nich zrezygnowania. Niestety nie każde udogodnienie doceni każdy użytkownik, co sprawia że część z nich jest zupełnie zbędna. Zdarza się również, że awaria takiego nieużywanego modułu może zablokować prace całego chromatografu. Generalnie im mniej elementów ma chromatograf, tym mniejsza możliwość awarii całości.

Marża – gdyby możliwe było nabywanie urządzeń po kosztach produkcji, większość laboratoriów byłoby całkiem nieźle wyposażonych. Niestety trzeba ponieść także koszt marketingu, podatków, zysku producenta oraz firmy pośredniczącej w sprzedaży. Nowe, zaawansowane urządzenia największych firm, pomimo większego obrotu, pochłaniają wyższe koszty marketingu a także szkoleń przedstawicieli handlowych.

Serwis – jest to element często bardzo niesłusznie pomijany podczas planowania zakupu HPLC. Im urządzenie nowsze i bardziej skomplikowane, tym większa szansa, że coś przestanie działać prawidłowo. Chromatografy dzielą się na urządzenia, które pracują niezawodne bez przerwy 10 lat i te co psują się co tydzień. Należy pamiętać że wszelkie awarie to nie tylko koszty, ale także przerwy w prowadzeniu badań. Niektóre urządzenia mogą być naprawiane tylko i wyłącznie przez autoryzowane serwisy (użytkownik nie może dokonywać drobnych napraw we własnym zakresie). Koszt naprawy serwisowej wynosi w zależności od firmy w granicach 200-400PLN/godz. Należy więc uwzględnić, gdzie taki serwis się znajduje, gdyż większość serwisów za dojazd żąda dodatkową godzinową stawkę.


Pozostała część artykułu dostępna na www.hplc.pl

© 2020 Laborant.pl
Real time web analytics, Heat map tracking