Zareklamuj się w Laborant.pl:  Reklama na stronie Reklama w czasopiśmie     Kontakt: info@laborant.pl

Własna strona internetowa

Bartłomiej Kraska
Laborant.pl
strony wersji drukowanej: 41-44




W dobie obecnego rozwoju Internetu oraz jego wpływu na cywilizację warto rozważyć możliwość posiadania własnej strony internetowej. Dziś jest to podstawowa forma reklamy każdej działalności gospodarczej, może jednak także przynieść wymierne korzyści dla osób prywatnych. Niniejszy artykuł przedstawi zalety posiadania strony oraz ewentualne przeszkody na drodze jej tworzenia.

Pomysł na stronę
Pod pojęciem strony internetowej może kryć się zarówno prywatna strona domowa jak i, mniejszy bądź większy portal informacyjny. Strona domowa pozwoli zaczerpnąć informacji o naszych pasjach i sukcesach zawodowych, a także ułatwi kontakt, np. celem podjęcia współpracy naukowej bądź przemysłowej. Dlatego też obowiązkowo należy umieszczać adres poczty elektronicznej,  a w menu nie powinno zabraknąć pozycji z informacjami o zajmowanym stanowisku, tytule naukowym oraz dorobku w postaci spisu publikacji czy osiągnięć. Jeżeli zaś uda się wygospodarować choćby jedną lub dwie  godziny tygodniowo to przy szczerych chęciach podzielenia się wiedzą i/lub doświadczeniem, można pokusić się o stworzenie strony informacyjnej lub nawet niewielkiego portalu naukowego. Co ciekawe, wystarczy zaledwie jeden artykuł z zakresu nauk ścisłych lub przyrodniczych, aby w krótkim czasie zaobserwować kilka unikalnych wizyt dziennie. Jeśli zaś artykuł będzie zawierał trudno dostępne informacje to liczba wizyt wzrośnie nawet kilkakrotnie. Obecnie, ze względu na trudność w rozumieniu technicznych zwrotów w językach obcych (nawet dla biegle władających językiem), studenci oraz młodzi naukowcy i pracownicy chętniej wyszukują polskie artykuły.

Cena
Stronę internetową możemy mieć oczywiście nie ponosząc absolutnie żadnych kosztów, podobnie zresztą jak pocztę elektroniczną czy konto na portalach społecznościowych. Jednak zgodnie z regułą iż nie ma nic za darmo,  za naszą oszczędność przyjdzie nam zapłacić w postaci wyskakujących reklam które są dla nas sponsorem. Wyjątkiem mogą być strony prywatne tworzone na uczelniach, gdzie do póki jesteśmy pracownikami takiej placówki, miejsce na serwerze bez reklamowych niespodzianek na pewno się znajdzie. W opcji bezpłatnej nie możemy jednak liczyć na dowolność wyboru naszej domeny, czyli adresu internetowego który prowadzi do strony. Będzie on zawierał nazwę usługodawcy z którego usług korzystamy. Inne ograniczenia to ilość miejsca na serwerze, limit wielkości plików, dozwolone typy plików czy transfer miesięczny (wszystkie te parametry zostaną wyjaśnione w dalszej części artykułu).W przypadku gdy jesteśmy w stanie wydać kilkadziesiąt (lub kilkaset) złotych na stronę, możliwości staną się praktycznie nieograniczone. Za utrzymanie domeny przyjdzie nam zapłacić rocznie od około 50 – 100 PLN netto, przy czym pierwszy rok jest zwykle całkowicie lub prawie darmowy. Natomiast przyzwoity serwer to koszt minimum kilkadziesiąt złotych – w przypadku prostej strony, kilkaset dla bardzo rozbudowanych strony (a nawet kliku, a serwer zawsze można współdzielić ze znajomymi) do kliku tysięcy jeśli mamy zamiar postawić wielki portal internetowy.

Wybór domeny
Warto zatroszczyć się aby nazwa domeny była łatwa do zapamiętania. Zapewni to niewątpliwie wzrost odwiedzin. Zadanie to może się jednak okazać trudne gdyż rejestracja domen trwa już od bardzo dawna i zdecydowana większość prostych nazw czy choćby nazwisk jest już zajęta. Dodatkowo od jakiegoś czasu istnieją firmy specjalizujące się hurtową rejestracją za grosze ciekawie brzmiących domen aby je później odsprzedać z zyskiem za niemałe kwoty. Dlatego też nie warto chwalić się nikomu jaką domenę chcemy nabyć do póki tego nie zrobimy, bo ktoś może nas w tym uprzedzić. Również umieszczanie takich nazw w korespondencji elektronicznej, np. w celach konsultacyjnych może spowodować jej przechwycenie i automatyczne zarejestrowanie przez szpiegujące strony internetowe które mamy otwarte wraz z pocztą w przeglądarce internetowej. Dostępność wymyślonej przez nas nazwy możemy sprawdzić na stronach usługodawców, wpisując ją w wyszukiwarkę domen. Raz wybranej nazwy nie powinno się zmieniać dlatego że wszelkie osoby które nas odwiedziły, będą nas ponownie szukać w tym samym miejscu. Jeśli jednak zmiana jest nieunikniona to powinniśmy zachować starą domenę na co najmniej rok, i umieścić na niej informację o przeniesieniu strony. Jeśli nasza strona była popularna to możemy mieć pewność że po porzuceniu starej domeny, szybko znajdzie się jej nowy właściciel. Może ona bowiem pozostać w niektórych wyszukiwarkach oraz notatkach pewnych osób, trafią na nową stronę szukając naszej.

Wybór serwera
Każdy serwer charakteryzuje kilka parametrów ściśle zależnych od jego ceny. W przypadku prostej strony domowej lub informacyjnej to właściwie można je zignorować i wybrać najtańszą opcję. Natomiast jeżeli zapragniemy rozbudowanej galerii, forum dla szerszej ilości internautów lub portal informacyjny, parametry serwera mają istotny wpływ na nasz wybór. Do najważniejszych należy zaliczyć ilość miejsca na serwerze które zajmie strona, umieszczone załączniki, pliki do pobrania oraz poczta w naszej domenie (o ile chcemy taką posiadać); transfer miesięczny/roczny czyli ilość danych pobranych do i wysłanych z serwera (głównie na  pobieranie strony przez odwiedzających oraz pocztę przychodzącą i wychodzącą) oraz możliwość zakładania baz danych. Ten ostatni pozwala na zakładanie stron, których modyfikowanie i zmiana zawartości nie wymaga żadnej wiedzy o tworzeniu stron. Przekroczenie któregokolwiek z parametrów może skutkować zablokowaniem strony na jakiś czas lub skróceniem okresu rozliczeniowego który zwykle trwa jeden rok, i potrzeby uiszczenia opłaty za przedłużenie abonamentu znacznie szybciej.

Wykonanie strony
O wykonanie strony możemy pokusić się sami, o ile dysponujemy większą ilością wolnego czasu. W Internecie nie trudno znaleźć poradniki i kursy tworzenia takich stron. Dodatkowo możemy skorzystać z bazy darmowych, gotowych szablonów, dostępnych w sieci. Warto choćby w tej chwili wejść na strony www.opendesigns.org oraz www.joomla24.com i zapoznać się z bogatą ofertą zachwycających wyglądem i profesjonalizmem gotowych szablonów, które wystarczy tylko uzupełnić własnymi informacjami. Nierzadko chęć posiadania własnej strony zostaje wyindukowana po odwiedzeniu właśnie takiego miejsca. Natomiast za kwotę rzędu 29-65 USD możemy stać się właścicielami szablonów Premium, które są na jeszcze wyższym poziomie, np. www.templatemonster.com. W przypadku braku czasu wykonanie strony można powierzyć firmie lub znajomym, o których dziś nie trudno. Za taką usługę przyjdzie nam zapłacić w profesjonalnej firmie czterocyfrową sumę, i to nie koniecznie tą najniższą, natomiast u osoby prywatnej… zwykle tyle samo. O ile firmę da się zrozumieć, gdyż od tej kwoty musi odliczyć VAT, podatki, ZUS, ubezpieczenie, i pokryć  jeszcze inne koszty działalności gospodarczej, plus krótkie terminy realizacji i gwarancja poprawnego działania, o tyle wynagrodzenie samodzielnych twórców nie zawsze jest do końca uczciwe, gdyż można się spodziewać że skorzysta z darmowego szablonu (lub Premium), podda niewielkiej modyfikacji, wstawi zawartość, a całość zajmie tylko jeden wieczór.

Administrowanie stroną
Posiadając już stronę będziemy zapewne potrzebować uaktualniać co jakiś czas zawartość. Aby ta czynność nie przysparzała zbyt wiele trudu należy zadbać aby strona wykonana została w oparciu o system zarządzania treścią (w skrócie CMS - Content Managment System). Każdy CMS posiada tzw. zaplecze administracyjne (zwane również panelem administracyjnym), w którym po zalogowaniu otrzymujemy pełną władzę nad stroną, bez szczególnej wiedzy o tworzeniu stron, i z każdego komputera z dostępem do Internetu. Za pomocą formularzy przypominających popularne programy tekstowe oraz szeregu pól i opcji możemy tworzyć bądź usuwać pozycje w menu oraz modyfikować podstrony. Również i w tym przypadku możemy skorzystać z usług osób trzecich. Powinniśmy wtedy jednak zażądać pełnej informacji o stawce oraz maksymalnym terminie realizacji zmian od czasu otrzymania nowych materiałów. Trudno tutaj o jakiś ujednolicony cennik. Na pewno za nie więcej jak jedną drobną zmianę w ciągu miesiąca, wynagrodzenie nie powinno przekroczyć 100PLN, natomiast za gwarancję szybkich zmian gdy takie są potrzebne (np. aktualizacja w ciągu maksymalnie 24 godzin od przesłania materiałów drogą elektroniczną) dwukrotność tej kwoty. Nie do rzadkości należą jednak przypadki gdzie administratorzy pobierają wielokrotnie większe sumy, nie wprowadzając absolutnie żadnych zmian w ciągu nawet roku! Spowodowane jest to zwykle wykorzystaniem niewiedzy właściciela strony, któremu można wmówić skomplikowanie procesu aktualizacji. Dzieje się tak też często gdy ta sama osoba sporządzi nam stronę w taki sposób że trudno byłoby nowej osobie poradzić sobie z obsługą.

Reklama strony
Bezwzględnie każdą nową stronę, o ile intencje nie były inne, warto dodać do wyszukiwarek internetowych. Jest to najlepsza forma reklamy, gdyż to właśnie za ich pomocą poszukiwane są informacje w Internecie. W przeciwnym wypadku przeciętny kowalski nie odnajdzie naszej strony bez znajomości adresu internetowego. Aby dodać witrynę do najpopularniejszej wyszukiwarki Google, należy udać się na stronę znajdującą się pod adresem www.google.com/addurl i w odpowiednim polu dokonać zgłoszenia.  Nasza strona jednak nie będzie widoczna od razu po tym zabiegu. Roboty skanujące strony wyszukiwarki Google odwiedzają dziennie miliony stron w poszukiwaniu nowej zawartości, i do nas dotrą po około dwóch tygodniach lub nawet więcej. Dlatego też warto witrynę zgłosić już na samym początku jej tworzenia.

Co jeszcze warto wiedzieć
Wiele osób zabierających się za realizację własnych stron, dość szybko traci swój zapał. Jest to wynik zdania sobie sprawy jak wiele czasu i wysiłku trzeba włożyć podczas tworzenia zawartości, już po pierwszym artykule. Z tego powodu warto przez zainwestowaniem pieniędzy i czasu w sam projekt strony, utworzyć dokument tekstowy i zapełnić go całą wstępną zawartością. Jeśli czynność ta się powiedzie, będzie to zielone światło aby podjąć następne kroki.
    
© 2020 Laborant.pl
Real time web analytics, Heat map tracking