Zamieszczenie własnego artykułu w czasopiśmie Laborant to doskonała forma promocji reprezentowanego zespołu naukowego, instytucji, organizacji bądź firmy. Dzięki temu zwiększamy szanse nawiązania cennych kontaktów i propozycji współprac naukowych.
Zakres tematyczny:
Obecnie. ze względu na planowane wydania, najmilej widziane artykuły dotyczą następujących tematów:
- mikrobiologia
- synteza organiczna
- technologia informatyczna
(programy komputerowe strict naukowe, szkolenia online, wykorzystanie internetu)
- chromatografia cieczowa
(jest to bardzo obszerny temat, który nie został wyczerpany w pierwszym numerze)
Bez względu na temat przewodni, w numerach Laboranta jest możliwość zamieszczenia artykułów z innych dziedzin (przy czym ich liczba nie może stanowić więcej niż 40% liczby wszystkich artykułów). Tak więc jeżeli z jakiegoś powodu zależy Państwu na zamieszczeniu artykułu w najbliższym wydaniu, to bardzo prosimy o kontakt.
Wymagania dotyczące artykułu:
Ilość stron oraz formatowanie
Ideą czasopisma Laborant jest minimalizowanie wszelkich ścisłych reguł dotyczących formy artykułów, tym samym zapewniając autorom swobodę pisania. Prosimy jednak mieć na uwadze jeżeli artykuł będzie zbyt obszerny, to może stać się mniej przystępny dla czytelnika, oraz przysporzyć nam problemów z drukiem.
Dołączane zdjęcia
Zdjęcia winny mieć wysoką rozdzielczość. Ponieważ piksel drukarski jest dużo mniejszy od piksela na ekranie monitora, zdjęcie po wydruku będzie nawet 10 razy mniejsze niż w komputerze! Wymuszone powiększenie takiego zdjęcia spowoduje jego rozmycie i nieczytelność. Należy także unikać dołączania zdjęć znalezionych w internecie, gdyż mogą one być chronione prawami autorskimi.
Tabele
Tabele winny być wykonane w edytorze tekstu MS Word (rozszerzenie .doc lub .docx) albo programie do grafiki wektorowej (np. Corel Draw). Dzięki temu będzie możliwe jej dowolne powiększanie i wpasowywanie bez utraty jakości (bez rozmycia itd.). Jeżeli tabele będą w postaci obrazkowej, np. JPG, należy wziąć pod uwagę zasady dołączania zdjęć opisane wyżej.
Inne informacje:
Obecnie nie posiadamy w stały składzie rady naukowej, toteż nie zawsze będziemy w stanie znaleźć błędy merytoryczne w artykułach.